День ENIAC (перший комп’ютер), День комп’ютерника -14 лютого

День ENIAC, також День створення першого електронного комп’ютера і День комп’ютерника відзначається 14 лютого.


Професія комп’ютерника в даний час є однією з найпоширеніших у світі. Життя без професіоналів, які змогли б обслуговувати, ремонтувати або настроювати комп’ютери, зараз складно уявити. Сьогодні, коли спеціальність набрала свою популярність, а комп’ютерниками стали називати себе навіть ті, хто хоч трохи розбирається в них, свято отримало широкий розголос і відзначається у всьому світі.


 15 лютого 1946 року було офіційно оголошено про створення першого в світі реально працюючого комп’ютера ENIAC (Енік). До цього існували також комп’ютери, але вони були лише прототипами та експериментальними одиницями.

 

Комп’ютери XVII століття

Слово «комп’ютер» аж ніяк не є винаходом нинішньої епохи. Перші «комп’ютери» з’явилися на початку XVII століття – правда, в ті часи так називали аж ніяк не обчислювальні машини. В Англії цим словом позначали людей, які добре вміли рахувати і за певну плату виконували складні підрахунки для всіх бажаючих. Адже в точному перекладі з англійської мови «to compute» означає «підраховувати», а «computer», відповідно – «розрахунок».

Але вже тоді багатьох людей, які добре знали математику, захоплювала мрія створити спеціальний пристрій, яке могло б виконувати різні підрахунки, економлячи час конструкторам, бухгалтерам та іншим фахівцям, в чиї обов’язки входила робота з цифрами. Першою спробою такого роду, що збереглася в історії, стала «Паскаліна» – механічний пристрій, винайдене відомим фізиком і математиком з Франції Блез Паскаль.

Вчений створив більше десятка рахункових машин, причому останні моделі справлялися з 8-розрядними числами, що для того часу було більш ніж достатньо.

 

Беббідж і його обчислювач

Найчастіше, говорячи про першому комп’ютері, згадують обчислювальну машину англійця Чарльза Беббіджа. Він розробив і опублікував концепцію свого обчислювача в далекому 1822 році, причому його машина могла не просто здійснювати примітивні арифметичні операції, але самостійно виконувала цілі блоки послідовних обчислень, тобто була програмованої.

У 1837 році Беббідж виготовив першу машину для обчислень за спрощеною схемою: вона виконувала кілька послідовних операцій і друкувала отримані результати на аркуші паперу, що само по собі в ті часи було неймовірною дивиною.

 Домігшись перших успіхів, Беббідж приступив до виготовлення повноцінної обчислювальної машини. Згідно з його проектом, вона складалася з логіко-арифметичного рахункового пристрою, блоку для запам’ятовування проміжних результатів і контрольного пристрою. Що найдивніше, всі ці блоки повинні були функціонувати виключно на механічній основі, адже електричних, а тим більше, електронних елементів тоді ще не існувало.

На жаль, Беббіджу не вистачило коштів, щоб закінчити свій обчислювач, а незабаром учений захворів і помер, залишивши працю незавершеним. Однак зроблені ним теоретичні розробки допомогли наступним поколінням вчених створити справжній комп’ютер.

 

Тьюринг і Цузе – кому належить пальма першості?

У ХХ столітті завдання створення обчислювальної машини стала більш ніж актуальною: йде повним ходом в усьому світі індустріалізація вимагала виконання безлічі складних розрахунків в самих різних сферах економіки. У Британії до 1936 року була створена обчислювальна машина, яка стала прообразом для всіх наступних поколінь комп’ютерів. Її творцем став математик Алан Тьюринг, який одночасно заклав основи інформатики та програмування, ставши родоначальником цілого дерева комп’ютерних наук. Обчислювач Тьюринга отримав назву ACE (Automatic Computing Engine).

Практично одночасно, в 1936-38 році, подібна за конструкцією і за закладеним в ньому принципам пристрій створив і німецький винахідник Конрад Цузе. Його обчислювальна машина, що використала двійкове кодування, називалася Z3, а кількома роками раніше були зібрані кілька простіші Z1 і Z2. Як і машина Тьюринга, апарат Цузе був електромеханічним за принципом дії. І та, і інша машина згодом найактивнішим чином використовувалися для армійських розрахунків: як ми пам’ятаємо, на Європу тоді насувалася найбільша війна в історії людства.

Слід сказати, що Тьюринг в значно більшому ступені, ніж Цузе, може вважатися автором першого комп’ютера. Він був блискучим теоретиком і розробив ряд концепцій створення комп’ютерів, які були реалізовані в майбутньому. Його ідеї з приводу зберігання комп’ютерних програм в пам’яті машини, шифратора голосової мови та інші талановиті розробки згодом були втілені в сучасних комп’ютерах.

 

 

Про перший комп’ютер – Американський ENIAC

ENIAC (англ. Electronic Numerical Integrator and Computer) — перший у світі програмований комп’ютер. Комп’ютер розміщувався в Інституті електроніки Пенсильванського університету і займав площу 167 кв. м.  робки припадає на 1946. За своїми розмірами він був схожий на невеликий будиночок більше, ніж на сучасний ПК.

Для створення було використано 18 000 ламп, а споживання енергії досягало 150 КВт. Його маса складала 30 тонн. Вартість розробки становила майже півмільйона доларів. Творцями ENIAC стали Дж.П. Еккерт і Дж. Мочлі. За своєю архітектурою і функцій він став першим комп’ютером в сучасному значенні цього слова.

Перший у світі комп’ютер був профінансований і створений американською армією для обчислень балістичних таблиць, які використовуються в авіації та артилерії. Він володів двійковою системою і розраховував досить складні на той час завдання. Апарат успішно функціонував до 2 жовтня 1955 року, а потім був розібраний.


Сподобалась сторінка? Поділіться з друзями: