У чому різниця між днем народження, іменинами та днем ангела

Поняття «день народження», «іменини» та «день Ангела» — це не одне і те ж. Плутанина сталася після того, як християнські звичаї поступилися місцем світським традицій. Але сучасний православний людина може відзначати усі свята.

 

Іменини. Авторитетне слово тлумачного словника

 Словник української мови подає два значення слова іменини:

Як особисте свято людини, яке припадає на день, в який православна чи католицька церква вшановує святого з цим же ім’ям.

Наприклад: Іменини 18 листопада відзначають Галактіон і Григорій на честь святих і мучеників.

Як річниця від дня народження, тобто як абсолютний синонім до назви день народження.

Наприклад: Щороку Івасик чекає з нетерпінням на іменини, які припадають на 1 січня. Для нього це не лише початок нового року, а й річниця від дня його народження.

Сьогодні іменини пропонують вживати лише в першому значенні, тобто як особисте свято, що збігається з днем вшанування однойменного святого.

 

І ще дещо про іменини

З прийняттям християнства на Русі дітей нарікали за месяцеслову (святцях). Існувало досить тверде правило — давати ім’я саме того ангела, день пам’яті якого припадав на день хрещення. Тому день Ангела і іменини в більшості випадків співпадали хронологічно.

У XX столітті в ономастиці сталися великі зміни. Дітям почали давати імена, не пов’язані з церковними традиціями. Ім’я могло бути дано на честь літературного персонажа, в честь популярного артиста, героя. У побут стали проникати імена західного походження.

Практика хрещення дітей перебувала під забороною і відродилася тільки в кінці минулого століття. Тим не менше, батьки продовжували давати дітям імена по своєму смаку, без орієнтування на святці. У зв’язку з цим, стала виникати плутанина з хрещеними іменами і назвами, даними при народженні. Дитина може носити одне мирське ім’я, а хрещеним бути іншим.

Дитину можуть наректи іменем фонетично співзвучним з мирським або церковним варіантом світського імені. Так Аліса може бути хрещеною ім’ям Олександри, а Богдан мати церковне ім’я Федір, що є його грецьким еквівалентом.

Іменини відзначаються в день поминання ангела, ім’ям якого названий чоловік. Іменини можуть не збігатися ні з днем Ангела, ні з днем народження. Причому найближчий день поминання Ангела є днем іменин, але якщо в святцях кілька ангелів з цим ім’ям, в ці дні відзначаються малі іменини.

Головним атрибутом святкування дня Ангела та іменин є відвідування храму. Якщо і планується в цей день застілля, воно повинно проводитися в атмосфері духовності.

 

День народження

День народження є у кожної людини. Однак відзначати цей день як свято не завжди було в традиціях, причому про походження цього звичаю існує не одна версія. У всякому разі, відзначати день народження до проникнення календаря в широкі маси було важко.

День народження людини для багатьох язичницьких племен був магічним днем, в який, за повір’ями, людина ставала найбільш уразливий для злих сил. Подарунки і привітання призначалися для посилення захисту від злих духів. До наших днів дійшли деякі прикмети, наприклад, деякі вважають, що в день народження не можна виходити з дому, щоб не привернути біди. Подарунки та побажання довгих років життя у день народження також можна вважати привітом з язичницького минулого.

 

День Ангела

Якщо день народження – це день фізичної появи людини на світ, у день хрещення людина отримує небесного Ангела-зберігача, в честь якого відбувається нарікання імені. День хрещення святкується як день Ангела.

Поділіться з друзями:

  • Час читання:1 хв. читання